Başkan'ın Mesajı

Değerli Hissedarlarımız,

“2022 yılı üretimden satış rakamlarına göre açıklanan ISO’nun Türkiye’nin İlk 500 Büyük Sanayi Kuruluşu anketinde şirketimiz, bir önceki yıla göre 102 sıra yükselerek 273. sırada yer almıştır. Yıllardır üretim kapasitesine yönelik yapılan yatırımların bir meyvesi olan bu sıralama, şirket tarihinin en başarılı sonucudur. Yüksek kapasiteli üretim tesislerimiz, ülkemizin sanayisinde önemli bir güç olmanın yanı sıra, sadece ülkemizin değil, Asya ve Afrika ülkelerinin gıda güvenliğinin sigortası haline gelmiştir.”


Ulusoy Un olarak uzun vadeli hedeflerimiz doğrultusunda yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Artık sadece un değil, un ve unlu mamuller kategorisinin tamamında global bir üretici olarak yer almayı hedefliyoruz. İlerleyen dönemde buğdaydan sofraya giden zincirin hepsinde özellikle de tüketici tarafında yer almak istiyoruz.


Bu anlamda attığımız en önemli adım da 2022 yılı Ocak ayında gerçekleştirmiş olduğumuz Söke Değirmencilik satın almasıdır. Söke'nin bize kattığı tüketici ürünü tecrübesini, un ve unlu mamuller kategorisinde büyütmek ve genişletmek hedefindeyiz.


Üretirken dünyanın geleceğini korumaya yönelik temiz enerji üretmek, karbon ayak izimizi azaltmak adına yenilenebilir enerji yatırımları yapıyoruz. Kendi enerjimizi üretmek için 13,96 MW kapasiteli RES Projesi’nin çağrı mektubunu alarak çalışmalara başladık. Bağlı ortaklıklarımızdan Ulidaş Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk A.Ş.'nin Çerikli Şubesi bünyesinde 779 kWp Çatı GES, Sorgun Şubesi içinde 155 kWp’lik çatı GES devreye alınarak, Ulidaş’ın elektrik tüketiminin tamamı yeşil enerji’den karşılanmaya başlandı. Sürdürülebilirlik alanında çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz.


Türkiye'nin en büyük 500 şirketinin sıralandığı Fortune 500 listesinde 2012'den bu yana her yıl yer almaktayız. 2022 yılında gerçekleştirdiğimiz 20,434 milyar TL net satış tutarıyla Türkiye’nin en büyük 69. firması olmaktan gurur ve mutluluk duyuyoruz. Türkiye’nin tarımsal, tahıl, süt, et ve su ürünleri firmaları arasında 3. sırada yer alan Ulusoy Un, borsa şirketleri sıralamasında da Türkiye’nin en büyük 33. firması unvanını alırken, ihracatını en çok artıran 28. ve Samsun’un ise en büyük şirketi oldu.


2022 yılı üretimden satış rakamlarına göre açıklanan ISO’nun Türkiye’nin İlk 500 Büyük Sanayi Kuruluşu anketinde şirketimiz, bir önceki yıla göre 102 sıra yükselerek 273. sırada yer almıştır. Yıllardır üretim kapasitesine yönelik yapılan yatırımların bir meyvesi olan bu sıralama, şirket tarihinin en başarılı sonucudur. Yüksek kapasiteli üretim tesislerimiz, ülkemizin sanayisinde önemli bir güç olmanın yanı sıra, sadece ülkemizin değil, Asya ve Afrika ülkelerinin gıda güvenliğinin sigortası haline gelmiştir. Bu başarıda emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyor, yaşam için değer üretmeye birlikte devam ediyoruz.


Savaşın olmadığı, mutlu ve huzurlu bir dünya diliyorum.

Dr. Eren Günhan ULUSOY

Yönetim Kurulu Başkanı