Başkan'ın Mesajı

Değerli Hissedarlarımız,

Ulusoy Un olarak uzun vadeli hedeflerimiz doğrultusunda yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Artık sadece un değil, un ve unlu mamuller kategorisinin tamamında global bir üretici olarak yer almayı hedefliyoruz. İlerleyen dönemde buğdaydan sofraya giden zincirin hepsinde özellikle de tüketici tarafında yer almak istiyoruz. 


Bu anlamda attığımız en önemli adım da 2022 yılı Ocak ayında gerçekleştirmiş olduğumuz Söke Değirmencilik satın almasıdır. Söke’nin bize kattığı tüketici ürünü tecrübesini, un ve unlu mamuller kategorisinde büyütmek ve genişletmek hedefindeyiz. 


Geçtiğimiz günlerde 101. ülkeye yaptığımız ihracatla, ihracatımızı güçlendirmeyi sürdürürken, nisan ayında Hatay’da yeni fabrika satın alımımızla birlikte toplam üretim kapasitemiz 4.200 ton/güne ulaşarak Türkiye un pazarının lideri ve açık ara en büyük un üreticisi konumumuzu korumaya devam edeceğiz. 


Şirketimizin sürdürülebilirlik stratejisi doğrultusunda öz tüketiminin yenilebilir enerji kaynaklarından sağlanabilmesi amacıyla, Türkiye’nin en büyük öz tüketim amaçlı rüzgâr enerjisi elektrik üretim santrali olacak olan RES projesinin türbin teslimat sözleşmesini imzaladık. Çalışmaların tamamlanması sonucunda yaklaşık 23 MW’lik GES ve RES yatırımlarımızla 81.236.000 kWh enerji üretmeyi planlıyoruz. Bu sayede yılda 91.600 adet ağaç kesimini önlemiş ve 19.491.900 kg/yıl dekarbonizasyon sağlamış olacağız. Ülkemiz ve Dünya’nın geleceğine olan sorumluluk adına örnek olacağına ve bu türde yatırımların önünü açacağına inanıyorum. 


Türkiye’nin en büyük 500 şirketinin sıralandığı Fortune 500 listesinde 2012’den bu yana her yıl yer almaktayız. 2022 yılında gerçekleştirdiğimiz 20,434 milyar TL net satış tutarıyla Türkiye’nin en büyük 69. firması olmaktan gurur ve mutluluk duyuyoruz. Türkiye’nin tarımsal, tahıl, süt, et ve su ürünleri firmaları arasında 3. sırada yer alan Ulusoy Un, borsa şirketleri sıralamasında da Türkiye’nin en büyük 33. firması unvanını alırken, ihracatını en çok artıran 28. ve Samsun’un ise en büyük şirketi oldu. 


Bu başarıda emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyor, yaşam için değer üretmeye devam ediyoruz.

Dr. Eren Günhan ULUSOY

Yönetim Kurulu Başkanı