Ceo'nun Mesajı

Değerli Paydaşlarımız,

“Samsun 50.yıl ve Merkez, Çorlu ve Antakya üretim tesislerimizin elektrik tüketimlerinin yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlanabilmesi amacıyla Manisa ve İzmir illerinde tesis edilmek üzere Rüzgar Enerji Santrali (RES) yapım çalışmalarımıza devam ediyoruz. 2025 yılı ilk çeyreğinde devreye almayı planladığımız santralin bu tarihte devreye alınması halinde, 2025 yılı itibarıyla şirketin enerji ihtiyacının tamamını kendi üretimi ile karşılayarak enerji giderinin kalmamasını, bunun üzerindeki elektrik üretim miktarından da enerji geliri elde etmeyi bekliyoruz.“


Geçtiğimiz günlerde 102. ülkeye yaptığımız ihracatla, ihracatımızı güçlendirmeyi sürdürürken, 4.200 ton/güne ulaşan kapasitemizle, Türkiye un pazarının lideri ve en büyük un üreticisi konumumuzu korumaya devam edeceğiz. Sektörde, ülke içindeki derinleşmemizi son iki yılda oldukça hızlandırdık. 2023 yılı sonundaki fiili tüketim tonajları ve kurulu kapasitemizle de liderliğimizi sürdürmeyi planlıyoruz.


Büyüyen faaliyetlerimiz sonucunda, şirketimizin 2023 yılı üçüncü çeyreğinde satış hasılatı 24,0 milyar TL seviyesine ulaşarak, bir önceki yılın aynı dönemine göre %75,5 artış gösterdi. Aynı dönemde özkaynağımız ise 1,66 Milyar TL’den 4,09 Milyar TL seviyesine yükseldi.


Çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Günümüz koşullarına uygun ve değişime hazır plan ve modeller üzerinde çalışıyoruz. Eski stratejilere bakıp karar vermiyoruz. Ön planda olan gündemimiz büyüme ve sürdürülebilirlik. Olmadığımız coğrafyalarda, sinerji yaratacak ürün gamında olmak istiyoruz. Hedefimiz dokunduğumuz her şeye değer katmak. Ama rotamızı her zaman değerlerimiz ile çiziyoruz. Bu da sağlam adımlarla ilerleyen bir organizasyon için şart.


Değirmencilik sektöründe 5 ilde bulunan 5 üretim tesisimizle ülkemizin dört bir yanında stratejik ve lojistik avantaj elde etmiş durumdayız. Antakya fabrikamızın revizyon çalışmalarını bu dönemde tamamlamayı planlıyorduk. Ancak; 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen ve ülkemizi derinden yasa boğan deprem faciasından etkilenen yerlerden olan bölgemizde, insan kaynağı sıkıntısı ve hizmet alınan kuruluşlarla çalışmalarda öngördüğümüzün ötesinde gecikmeler yaşandığından fabrikanın üretime geçiş tarihini 2023 yılı son çeyrek olarak güncellemek zorunda kaldık.


Samsun 50.yıl ve Merkez, Çorlu ve Antakya üretim tesislerimizin elektrik tüketimlerinin yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlanabilmesi amacıyla Manisa ve İzmir illerinde tesis edilmek üzere Rüzgar Enerji Santrali (RES) yapım çalışmalarımıza devam ediyoruz. 2025 yılı ilk çeyreğinde devreye almayı planladığımız santralin bu tarihte devreye alınması halinde, 2025 yılı itibarıyla şirketin enerji ihtiyacının tamamını kendi üretimi ile karşılayarak enerji giderinin kalmamasını, bunun üzerindeki elektrik üretim miktarından da enerji geliri elde etmeyi bekliyoruz.


2022 yılı sonuçlarıyla Türkiye’nin en büyük 69., borsa şirketleri arasında 33., ihracatını en çok artıran 28. ve Samsun’un en büyük şirketi durumuna geldik. ISO ilk 500’de 102 sıra atlayarak, 273. sıraya yükseldik. Bundan sonraki dönemde de çalışmalarımıza emin adımlarla devam edeceğimizi bildiriyor, tüm ekip arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

Zahit ÇETİN

CEO